Zbigniew Boniek – żyjący piłką

Urodził się w Bydgoszczy w 1956 roku. W swojej karierze grał w czterech klubach – dwóch polskich i dwóch włoskich. Trenował także cztery kluby włoskie oraz reprezentację naszego kraju.
Działacz Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz członek Komitetu Wykonawczego UEFA. Został zakwalifikowany do stu najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej.
7293221710_215935f7d0_zZbigniew swoje pierwsze kroki stawiał w Zawiszy Bydgoszcz. W składzie juniorskim grał od roku 1968 do 1973. W Zawiszy został jeszcze 2 lata strzelając łącznie 14 bramek w 41 rozegranych spotkaniach. Kolejnym klubem był Widzew Łódź, w którym rozegrał aż 172 spotkania, strzelając 50 bramek.
Z tym samym klubem zdobył dwa razy z rzędu Mistrzostwo Polski w latach 1981 oraz 1982. W roku 1982 zmienił klub na wielki Juventus z Turynu. Z nowym klubem osiągnął wiele. Grał obok Platiniego i Rossiego zdobywając Puchar Europy oraz Puchar Zdobywców Pucharów. W roku 1985 przeniósł się do klubu AS Roma, z którym rok później zdobył Puchar Włoch. Dwa lata później zakończył karierę piłkarską.
Kariera reprezentacyjna zaczęła się u Bońska w wieku 20 lat i trwała niemal nieprzerwanie do roku 1988. Nasz piłkarz rozegrał w kadrze 80 spotkań strzelając 24 bramki. Grał pod wodzą Kazimierza Górskiego oraz Jacka Gmocha. W roku 1980 został zawieszony na uczestnictwo w tzw. Aferze na Okęciu, jednak szybko wrócił do gry w reprezentacji. Jednym z największych sukcesów jaki osiągnął w kadrze było zajęcie trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej rozegranych w Hiszpanii w roku 1982. Zbigniew został uznany za jednego z najlepszych piłkarzy świata, dowodem tego było wybranie go do drużyny „Reszty Świata” w meczy z Argentyną w roku 1979. W roku 2004 został umieszczony na liście Fifa 100 najlepszych piłkarzy. W 2009 roku otrzymał prestiżową nagrodę koronującą karierę piłkarską – Golden Foot „All-Time”.
Po zakończonej karierze piłkarskiej ukończył studia z wychowania fizycznego, a w kolejnych latach odbył kurs trenerski. Prowadził łącznie cztery drużyny piłkarskie z Włoch, jednak bez większych sukcesów. W roku 2002 objął funkcję selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Tutaj również nie można przypisać mu wielu sukcesów. Pod jego wodza reprezentacja rozegrała pięć spotkań. Dwa wygrała, dwa przegrała, jedno 6254547949_0714ea91e4_zzakończyło się remisem. Pod koniec roku 2002 zrezygnował z tej funkcji. W roku 2012 wygrał walkę o stołek prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pod jego przywództwem związek odzyskał utraconą w latach poprzednich twarz. To za jego kadencji na trenera reprezentacji został wybrany Adam Nawałka. Kolejnym sukcesem w karierze zawodowej Zbigniewa Bońka było wybranie go do Komitetu Wykonawczego UEFA. Nastąpiło to dnia 5 kwietnia 2017 roku. Jest on drugim Polakiem, po Leszku Rylskim, który otrzymała tą nominację.
Zbigniew Boniek był piłkarzem kompletnym, niezwykle utalentowanym, mającym to coś. Między innymi to jego sukcesy sprawiły, że obecnie mamy bardzo dobrą reprezentację narodową, wielu młodych ludzi uważa Bońka za wzór do naśladowania. Przykładem tego jest piłkarz reprezentacji Hondurasu, który nazywa się Oscar Boniek Garcia Ramirez.