Usain Bolt

Usain Bolt to sportowiec, którego zna każda osoba chociaż trochę interesująca się lekkoatletyką. Pochodzi on z Jamajki, a w swojej karierze zawodowej wygrał trzy złote medale olimpijskie, jedenaście razy został mistrzem świata oraz ustanowił dwa rekordy w sprincie na 100 oraz 200 m. Zapraszam do zapoznania się z naszym artykule na temat tego niezwykłego człowieka.

UsainUsain Bolt urodził się na Jamajce 21 sierpnia 1986 roku. Bolt o swoim rodzicach zwykł mówić, iż są zwykłymi Jamajczykami. Bolt nie wychowywał się w biednej rodzinie, chociaż nie pławił się również w luksusach. Jego ojciec ciężko pracował, by zapewnić swoim dzieciom możliwości rozwoju. Ojciec Bolta zawsze stawiał na edukację powtarzając synowi, iż na bieżni może zdarzyć się wszystko, a tego co ma w głowie nikt mu nie zabierze. Rady ojca Bolt wziął do serca i mimo, iż WF był dla niego na pierwszym miejscu to również interesował się matematyką. Swoje niezwykłe umiejętności fizyczne (szybkość) zaczął rozwijać już w podstawówce, dzięki czemu szybko zainteresowała się nim placówka sportowa im. Wiliama Knibba w Kingston. Tam Usain otrzymał stypendium sportowe oraz idealne warunki do rozwoju swoich sportowych umiejętności. Niestety przyszły mistrz olimpijski pieniądze, które otrzymywała wolał inwestować w zabawę w salonach gier wideo niż we własny rozwój. Jednak widzimy, iż nie przeszkodziło mu to w byciu najlepszym. Sam Bolt mówił, iż bardzo lubi grać w gry, a jego ulubioną jest FIFA. Nie chciał się zmieniać, dlatego robił to na co miał w danym momencie ochotę.

BoltJego pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie złotego medalu na mistrzostwach świata juniorów w 2002, które odbywały się na Jamajce. Piętnastoletni wówczas sportowiec był niedościgniony na dystansie 200 m. W roku 2004 w Atenach nie odniósł dużych sukcesów, a swoją porażką obarczył trenera, który miał go zmuszać do treningów mimo ciągłych bólów pleców. Zmiana trenera okazała się strzałem w dziesiątkę. Został nim Glen Mills, który wysłał Bolta na badania. Tam wykryto u niego skoliozę – okazało się, iż jedna noga jest dłuższa od drugie o centymetr. Usain myślał, iż to już koniec, ale trener zachęcał go do dalszych treningów. Te okazały się zbawienne, ponieważ w 2008 roku Bolt w pięknym stylu zdobył trzy medale na letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie (na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x 100 m). Medal ze sztafety został w 2017 zabrany ponieważ jedna z osób z drużyny Bolta nie przeszła pozytywnie wyników antydopingowych. Właśnie na zawodach w 2008 Bolt pierwszy raz zaprezentował swój przyszły znak rozpoznawczy – ręce rozłożone do strzału z łuku w kierunku gwiazd. Kolejne lata to kolejne sukcesy. Bolt kiedyś stwierdził, iż mógłby biegać szybciej, jednak musiałby trenować całe dnie i trzymać dietę, której nie lubił. Z wynikiem 9,58 s jest jak na tą chwilę najszybszym człowiek świata .