Maciej Maleńczuk

Maciej Maleńczuk to persona znana wszystkim fanom dobrego rocka. Ten wokalista, gitarzysta, poeta i celebryta uważany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych w naszym kraju. Raz na jakiś czas słyszymy w mediach o jego wybrykach, wyczynach lub wypowiedziach, które szokują nie jednego obywatela. Jak była jego droga na szczyt?

koncert-MalenczukMirosław Maciej Maleńczuk urodził się w 1961 roku w niewielkiej miejscowości – Wojciechowie (województwo dolnośląskie). W dzieciństwie często zmieniał szkoły podstawowe, nie ukończył liceum zawodowego. Za odmowę odbycia służby wojskowej została skazany na dwa lata więzienia. Po wyjściu na wolność zainteresował się muzyką i grą na gitarze. Jego pierwsze kompozycje utrzymane były w stylu bluesowym. Początkowo grywał jako „grajek” uliczny, głównie na ulicach Krakowa (został nawet określany mianem „bard Krakowa”), Warszawy oraz Poznania. W 1986 roku związał się z zespołem Pudelsi (a dokładniej z Püdelsi). W latach 1986 – 2005 z niewielkimi przerwami był ich frontmanem oraz wokalistą. Wspólnie z zespołem wydał pięć płyt, między innymi Bela Pupa, Wolność słowa, czy Psychopop. Maleńczuk również zainteresował się pisarstwem i nieregularnie wdawał swoje wiersze, które również bywały tekstami jego piosenek. W 1993 roku założył zespół Homo Twist, którego to pierwsza płyta „Cały ten seks” została wydana rok później. W 2004 roku został członkiem III edycji popularnego show telewizyjnego – Idol. Mimo swoich często kontrowersyjnych zachowań w 2011 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2015 roku pojawiła się książka pt. „Ćpałem, chlałem i przetrwałem”, która jest wynikiem wywiadu przeprowadzonego z Maleńczukiem przez Barbarę Burdzy. Rok później została wydana druga część wywiadu zatytułowana „Chamstwo w państwie”.

MaleńczukPrywatnie Maleńczuk jest żonaty z Ewą Maleńczuk, a z tego związku narodziły się trzy córki o niecodziennych imionach: Elma, Rita oraz Irma. Wokalista jest zagorzałym wokalistą klubu sportowego Cracovia i mówimy tutaj zarówno o klubie piłkarskim jak i hokejowym. Maciej również skomponował utwór, który uważany jest za hymn klubu i jest intonowany przed każdym spotkaniem piłkarskim klubu. Na przestrzeni lat Maleńczuk nagrał wiele płyt, zarówno z zespołach jak i solowych. Wystąpił w wielu teledyskach, między innymi w teledysku zespołu Behemoth, którego wokalistą jest Adam „Nergal” Darski. Wystąpił w kilku filmach, oraz podkładał głos w grach, m.in. w grze Mass Effect 2. W 2006 roku otrzymał Fryderyka w kategorii wokalista roku.