Kora

Kora, a dokładniej Olga Aleksandra Sipowicz (z domu Ostrowska, z pierwszego małżeństwa Jackowska) była polską wokalistką, tak była, ponieważ wczoraj, a więc 28 lipca 2018 roku zmarła. Przez całe życie była związana z muzyką, a przez niemal trzydzieści lat solistką zespołu Maanam.

KoraUrodziła się w Krakowie w roku 1951, jako piąte dziecko Marcina Ostrowskiego i Emilii Ostrowskiej. Jako nastolatka była silnie związana z krakowskim środowiskiem artystycznym oraz hippisowskim. Właśnie w tym okresie przyjęła pseudonim „Kora”. Po maturze poznała Marka Jackowskiego swojego przyszłego męża. Zanim zaangażowała się ze światem muzyki na dobre przez ponad dwa lata pracowała jako psychoterapeutka w Klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie. Rzadko występowała na scenie, a jak już tak to u boku nowego zespołu męża akompaniując na fujarce. Jej debiut jako wokalistki odbył się w 1975 roku w kolejnym zespole męża, tym razem inspirowanym muzyką Dalekiego Wschodu. Zespół nosił nazwę M-a-M. Po kilku miesiącach zespół przyjął nową nazwę, znaną do dziś – Maanam. Od lat 80-tych zeszłego wieku zespół był jednym z najpopularniejszych oraz najważniejszych przedstawicieli rocka w polskim świecie muzycznym. W roku 2008, a więc po 32 latach działalności zespół zawiesił działalność. Od tego momentu Olga zaczęła występować solo pod szyldem Kora. Na koncertach prócz nowych utworów prezentowała również stare przeboje Maanamu. W latach 2011-2016 mogliśmy oglądać Korę jako jurorkę w popularnym programie Must Be The Music. W 2014 Kora została odznaczona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

fani-koryKora w latach 1971-1984 była żoną Marka Jackowskiego, z którym założyła zespół Maanam. Z tego związku narodził się syn Mateusz. Jej kolejnym partnerem był Kamil Sipowicz, z którym to miała syna Szymona. W 1984 rozwiodła się z Jackowskim zachowując przy sobie dzieci, jednak oboje postanowili dalej współpracować zawodowo. Z Sipowiczem wzięła ślub dopiero po czterdziestu latach wspólnego pożycia w roku 2013. Kora w 2018 roku została oskarżona o posiadanie niecałych 3 gramów suszu indyjskiego, czego wynikiem był proces sądowy. W jej obronie stanął były prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski. Proces zakończył się uznawaniem Kory winnej posiadania substancji odurzającej, jednak ze względu na barak wykrycia sprawcy oraz niską szkodliwość czynu nie wymierzono żadnej kary. W 2013 u wokalistki wykryto nowotwór jajnika. Od tego momentu Kora wzięła udział w kampanii na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną olaparyb. Również w związku z chorobą oraz wysoką ceną leku Kora była zmuszona sprzedać dom. Niestety mimo długiej walki – po pięciu latach Kora zmarła 28 lipca 2018 roku. Kora wydała 7 albumów oraz zagrała w kilku filmach, głównie podkładając głos pod bohaterów animowanych – ostatni raz w 2018 roku w filmie Iniemamocni 2. Kora będzie zapamiętana przez wielu jako wspaniała wokalistka oraz nieco ekscentryczna osoba.