Elvis wiecznie żywy

W odniesieniu do tej postaci, legendy muzyki, krąży wiele legend, a najgłośniejsza to ta, że „król” nie umarł. Król czyli Elvis Presley, a właściwie Elvis Aaron Presley. Piosenkarz urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo. Mając 13 lat przeprowadził się z rodziną do Memphis.

elvis-gwiazdaElvis określany był mianem wstydliwego dziecka, a w szkole przezywano go czasami mamisynkiem. Nauczyciel muzyki powiedział mu, że nie ma talentu muzycznego. Młody Elvis, aby udowodnić, że belfer się myli, przyniósł następnego dnia gitarę do szkoły, by zaśpiewać wybrany utwór. Mając 19 lat, w 1956 roku, zadebiutował w filmie „Kochaj mnie czule”. Dwa lata wcześniej rozpoczął swoją karierę muzyczną. 1958 rok to czas powołania do wojska, więc wszelkie aktywności artystyczne zostały zawieszone. Po dwóch latach wrócił do nagrywania piosenek. Lata sześćdziesiąte upłynęły artyście pod znakiem nagrywania ścieżek do filmów, w których grywał. Śpiewanie na żywo znów miało miejsce od 1968 roku. Koncertowanie trwało do końca życia Elvisa.

Jako żołnierz został wysłany do 3 Dywizji Pancernej do Niemiec, gdzie poznał wówczas 14-letnią Priscillę Beaulieu, której oświadczył się po siedmiu latach od pierwszego spotkania. Para pobrała się 1 maja 1967 w Las Vegas. 1 lutego 1968 roku na świat przyszła ich jedyna córka, Lisa Marie Presley. Radości w życiu prywatnym towarzyszyła wielka kariera muzyczna. Albumy i single były łącznie nominowane aż 14 razy do nagrody Grammy. Elvis otrzymał ich aż trzy za album How Great Thou Art (1967 rok), He Touched Me (1971 rok) oraz za wykonanie utworu How Great Thou Art 20 marca 1974 roku w Memphis. W 1971 roku otrzymał także Grammy Lifetime Achievement Award.

Elvis miał także okazję poznać prezydenta Richarda Nixona oraz zwiedzić siedzibę FBI w Waszyngtonie. Jest także artystą, który dał koncert transmitowany na cały świat za pomocą satelity. Koncert charytatywny zatytułowany był „Aloha from Hawaii”. Oglądało go ponad 1,5 miliarda ludzi.presley-elvis

Jak nie trudno sobie wyobrazić, wielka popularność Elvisa przekuła się w wielki majątek oraz liczne nagrody. Albumy Promised Land, From Elvis Presley Boulevard, Memphis Tennessee oraz Moody Blue znalazły się na szczycie listy przebojów country. Ostatni album nagrany przez piosenkarza „Elvis in Concert” został wydany już po jego śmierci, 3 października 1977 roku.

W życiu prywatnym przestało się Elvisowi układać. Para 18 sierpnia 1973 roku złożyła papiery rozwodowe. Ostatecznie ich małżeństwo ustało 9 października 1973 roku. Cztery lata później, 16 sierpnia 1977 roku Elvis Presley zmarł w swojej posiadłości w Memphis. Oficjalnie podaje się za przyczynę śmierci zatrzymanie akcji serca. Tymczasem śmierć obrosła mnóstwem legend, na czele z hipotezą o udawanej śmierci i dalszym, anonimowym życiu króla rock’n’rolla.