Clint Eastwood

Clint Eastwood to człowiek legenda. Amerykański aktor, producent oraz reżyser. Biznesmen, polityk oraz kompozytor. Człowiek orkiestra. Uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Oskarami oraz Złotymi Globami. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat tego niezwykłego człowieka.

Clint EastwoodClint urodził się w 1930 roku w San Francisco. Jego ojciec był bezrobotnym księgowym, który szukał pracy jako pracownik fizyczny, matka natomiast była pracownicą w fabryce IBM. Clint uważany był za dziecko nieco zamknięte w sobie. Jako młodzieniec by zarobić roznosił gazety oraz zbierał butelki. W wieku nastoletnim parał się różnymi zajęciami – był hutnikiem, pracownikiem stacji benzynowej, pianistą w domu publicznym, a także narzędziowym. Studiował również administrację w Los Angeles City Collage. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w Universal Studios Entertainment. Jego debiut miał miejsce w 1955 roku w filmie kategorii B – Zemsta Potwora. Kolejny filmy tego samego pokroju nie przyniosły wielkiej sławy aktorowi. Pierwszy western z udziałem Eastwooda został wyemitowany w 1958 roku. Nosił nazwę Zasadzka na przełęczy. To właśnie ten gatunek przyniósł aktorowi największa sławę, a w szczególności tzw. spaghetti westerny Sergia Leone. Pierwsze duże sukcesy zdobył dzięki trylogii – Za garść dolarów, za kilka dolarów więcej oraz Dobry, zły i brzydki. Właśnie w tym ostatnim stworzył niepowtarzalnego bohatera – ponurego twardziela, z rzadka się uśmiechającego, który w imię sprawiedliwości pomagał tym, którzy sami nie potrafili się bronić. Niewiele osób wie, ale western Dobry, zły i brzydki był produkcji włosko-hiszpańskiej, a nie amerykańskiej. Pierwszym amerykańskim westernem z udziałem Clinta był film Powieście go wysoko.

dirty-harryEastwood otrzymał trzy Złote Globy oraz dwa Oskary, w większości za reżyserię, a nie aktorstwo. Aktor od dawna angażował się politycznie. Był zwolennikiem republikanów, jednak od roku 2009 jest członkiem Partii Libertariańskiej, który jest uznawana za trzecią co do wielkości partię w USA (chociaż dwie największe się z tym nie zgodzą). W ostatnich wyborach prezydenckich pobierał wygranego Donalda Trumpa. W swoim życiu aktor miał wiele kobiet. Pierwsze małżeństwo z Maggie Johonos rozpadło się po 30 latach. W trakcie tego okresu Clint nie próżnował i był związany z wieloma kobietami. W 1996 roku ponownie wstąpił w związek małżeński. Wybranką była Dina Ruiz. Małżeństwo uznawane było za idealne, jednak nic nie trwa wiecznie i w 2012 roku małżonkowie ogłosili separację. Aktor niezwykle mocno strzeże swojej prywatności, a ostatnimi laty zajmuje się głównie reżyserowaniem. Spod jego ręki wyszły takie hity jak Gran Torino, Sully czy ostatnio Przemytnik, w którym sam zagrał główną rolę.