Wojciech Cejrowski

Postać Wojciecha Cejrowskiego jest w naszym kraju znana i ceniona z bardzo wielu powodów. Swoimi publicznymi wypowiedziami, często bardzo kontrowersyjnymi, potrafi celnie i obiektywnie wskazać współczesne problemy tego świata, poddając je jednocześnie surowej, aczkolwiek niezwykle konstruktywnej, krytyce.

Cejrowski swoją karierę rozpoczynał na początku lat 90-tych pracując, jako dziennikarz radiowy i telewizyjny (prowadził m.in. programy „Non Stop Kolor” i „WC Kwadrans” czy „Stajnia”). Największą popularność osiągnął jednak dzięki swojemu autorskiemu programowi „Boso przez świat”, emitowanego od 2007 roku.

Jest to program podróżniczy, w którym Cejrowski wraz z niewielką, kilkuosobową ekipą, zapuszcza się w najdalsze, często wręcz dzikie zakątki naszego globu. Jego reportaże bardzo różnią się od standardowych reportaży telewizyjnych. Cechuje je pewien rodzaj bliskiej perspektywy, co sprawia, że realia życia np. południowoamerykańskich plemion, ukazane są widzowi w sposób niemalże namacalny. Liczne komentarze prowadzącego pozwalają natomiast lepiej poznać i zrozumieć nawet najbardziej niezrozumiałe elementy obcych kultur.

Oprócz podróżowania, Cejrowski zajmuje się również pisaniem. Jako felietonista, współpracuje między innymi z „Gazetą Polską” czy „Ilustrowanym Kurierem Polskim”, regularnie pisząc felietony społeczno-polityczne. Jego reportaże podróżnicze są natomiast publikowane między innymi w „Rzeczpospolitej” i „National Geographic”.

Wojcech Cejrowski jest również autorem wielu pozycji książkowych. Niektóre z nich (np. „Kołtun się jeży”, „Sól do oka”) to książki publicystyczne bądź satyryczno-polityczne. Zdecydowanie bardziej popularne są natomiast jego dzieła podróżnicze. „Gringo wśród dzikich plemion” i „Rio Anaconda” są obecnie najchętniej czytanymi książkami podróżniczymi w naszym kraju.

Długoletnia działalność Cejrowskiego sprawiła, że jest on laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno literackich, jak i dziennikarskich, dzięki czemu w pełni zasłużenie zaliczany jest do grona ścisłej czołówki polskich publicystów.