Warren Buffett

Jeden z najbogatszych ludzi na ziemi, przedsiębiorca i filantrop, ale przede wszystkim inwestor giełdowy. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, jest uważany za jednego z najlepszych inwestorów na całym świecie. Uchodzi już za legendę, nazywany jest „Wyrocznią z Omaha” i od wielu lat nie spada z listy tych najbogatszych.
milionerWarren Buffet pracował od dziecka, już w wieku 12 lat roznosił gazety, dzięki czemu zarabiał 175 dolarów miesięcznie. Dwa lata później dokonał swojej pierwszej w życiu inwestycji, kupując 40 akrową działkę w Nebrasce, którą od razu wydzierżawił. Studiował w Pensylwanii, Nebrasce, aż w końcu trafił do Business School w Kolumbii, gdzie uzyskał tytuł magistra nauk ekonomicznych. Buffett nie wybrał szkoły biznesowej w Kolumbii przypadkowo, wykładał tam jego mentor, Benjamin Graham, znawca inwestowania w wartość, którego Warren bardzo cenił. W latach 1951 – 1954 Warren pracował jako doradca inwestycyjny, a dokładniej jako „sprzedawca” inwestycji. W kolejnych latach do roku 1956 pracował w Nowym Jorku jako analityk w firmie Graham-Newman Corporation. Jeszcze zanim zaczął swoją karierę zawodową w roku 1950 mając 20 lat, zarobił i oszczędził 9800 dolarów (dzisiaj to prawie 100 tysięcy dolarów). W roku 1952 poślubił Susan Thompson, a po roku narodziła się jego pierwsza córeczka. W roku 1954 Warren przyjął posadę u Benjamina Graham, otrzymując uposażenie wielkości 12000 dolarów miesięcznie (105 tyś. dolarów obecnie). W roku 1956 Graham odszedł na emeryturę, a Buffett miał już do dyspozycji 174 tyś. dolarów (1,47 mln dolarów obecnie). W kolejnych latach urodziła się mu kolejna dwójka dzieci. W roku 1962 został już milionerem, w wieku 32 lat. Kolejne trafne inwestycje powiększały tylko jego kapitał, stając się miliarderem po roku 2002.
Warren od 1977 był w separacji z żoną Susan, chociaż nigdy nie doszło do rozwodu, aż do jej śmierci w 2004 r. Znany jest również z osobistej oszczędności oraz skromności w życiu osobistym. Zawsze inwestował w wartość, zgodnie z nauczaniem swojego mentora i późniejszego pracodawcy. Najczęściej nabywał on duże pakiety akcji, niewielkiej ilości przedsiębiorstw, jednak mając o nich kompletną wiedzę i wszelkie możliwe do zdobycia informacje. Jedną z najlepszych inwestycji jakiej dokonał było nabycie dużego pakietu akcji Coca-Coli. Dzisiaj Buffett ma swoje udziały w takich potęgach jak American Express, Coca-Cola, The Washington Post Comapny czy koncern Gillette.Buffett-book
Warren Buffett znany jest również, ze swojej szczodrości, jest filantropem i hojnym darczyńcą. Obiecał przekazać 99% swojego majątku na cele charytatywne, co czyni po dziś dzień, między innymi przez Fundację Gatesów. Do tej pory przekazał w akcjach swoich spółek ponad 37 miliardów dolarów, co czyni go jednym z największych filantropów świata. W roku 2012 zdiagnozowano u Warrena raka prostaty podczas rutynowych badań. Jest on autorem wielu publikacji oraz powiedzeń, które przyjęły się już do kanonu inwestycyjnego, min.: „Ryzyko bierze się z niewiedzy o tym co robisz”. Powstało także wiele książek o miliarderze, które sprzedają się w mionach egzemplarzy na całym świecie, między innymi książka Alice Schroeder napisana przy współpracy korporacji Buffetta pod tytułem „The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life”.