Steve Jobs

Steve Jobs, a dokładniej Steven Paul Jobs – współzałożyciel giganta Apple Inc., założyciel firmy NeXT, nazywany geniuszem i wizjonerem, ikona nowej myśli technologicznej, człowiek, który w wieku 25 lat był wart 100 mln dolarów, a w chwili śmierci jego majątek wyceniony został na 8,3 miliarda dolarów.

Jobs był współtwórcą komputerów serii Apple, z których największy sukces odniósł model Apple II, a także wypuścił na rynek, odnosząc ogromny sukces komercyjny komputer Macintosh. W 1985 roku odszedł z Apple i założył firmę NeXT, a rok później kupił studio animacji komputerowej Lucasfilm, zmieniając jej nazwę na Pixar. Zajął się produkcją filmów, z których największy sukces odniósł film animowany Toy Story. W 1996 roku Apple wykupiło NeXT za ponad 400 mln dolarów sprowadzając Jobsa z powrotem.

W 1997 roku Jobs został prezesem Apple wyprowadzając na prostą firmę, która była w słabej kondycji finansowej, dzięki wprowadzeniu na rynek iMaca. Na tym jednak Jobs nie zakończył swojej działalności. W kolejnych latach Apple wszedł na rynek muzyczny ze swoim odtwarzaczem iPod oraz internetowym sklepem muzycznym iTunes Strore, jak i również ukazał, że wynalazek Aleksandra Bella od tej chwili będzie miał większe zastosowanie wprowadzając iPhone’a. Zwieńczeniem jego działalności było wprowadzenie w 2010 roku iPada.

steve-iphoneJobs był wizjonerem, chciał zmieniać świat, dokonać czegoś więcej. Jego siła charakteru oraz talenty przywódcze pomogły mu odnieść sukces. Został bohaterem wielu książek, z których najbardziej znana jest ostatnia – Steve Jobs, biografia autorstwa Waltera Isaacsona. Książka o tyle ciekawa, ze pisana jeszcze za życia Jobsa, a wydana dwa tygodnie po jego śmierci.

Steve Jobs zmarł z powodu nowotworu trzustki oraz zatrzymania oddechu 5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii w wieku 56 lat. O jego śmierci wielu ludzi na świecie dowiedziało się z urządzeń, których sam był współtwórcą. Gdyby nie przegrał walki z nowotworem zapewne dalej tworzył by niesamowite urządzenia, wprowadzając świat w osłupienie, a sam realizował by swoją pasję.

Czemu Steve Jobs znalazł się wśród niezwykłych? Może niech za podsumowanie posłużą jego własne słowa: „Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce. (…) Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem. Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos. I najważniejsze – miejcie odwagę kierować się sercem i intuicją”.