Serena Williams

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych tenisistek na świecie. Przez wielu uważana za nadczłowieka w swojej kategorii sportowej. Jest tak samo znana jak światowe rakiety przed nią – Steffi Graf, Martina Hingis, Lindsay Davenport czy Monica Seles. Jej nazwisko to już marka i to marka z najwyższej półki.

Serena urodziła się 1981 roku w amerykańskim Saginaw w stanie Michigan. Jednak jej przygoda z tenisem zaczęła się w innym miejscu. W roku 1984 rodzice 3-letniej wówczas Sereny przeprowadzili się do niewielkiej miejscowości w stanie California – miasta Campton. Początki nie były łatwe. Jeszcze jako dziecko Williams musiała zmagać się z wieloma przeciwnościami. Trudny dostęp do kortów oraz rasistowskie wyzwiska to był chleb powszedni przyszłej mistrzyni. Już jako Serenamała dziewczynka musiała uodpornić się na wszelkie niezręczne i niewygodne sytuacje. Wielkim wsparciem dla młodej sportsmenki byli rodzice. Matka Oracene sama nauczała swoją własną córkę, ojciec Richard codziennie odwoził ją na korty tenisowe oraz robił wszystko co mógł by zaistniała jako tenisistka. Rodzice, Serena oraz pozostałe siostry zawsze trzymali się razem – to dawało im siłę i niezwykle motywowało do pracy.

W roku 1995 Serena otrzymała oficjalnie status profesjonalistki, a jej kariera nabrała rozpędu. Ta czarnoskóra tenisistka jak można zauważyć gra już zawodowo od przeszło 22 lat. W tym czasie osiągnęła niezwykle wiele. Jest zdobywczynią Niekalendarzowego Wielkiego Szlema (wygrana czterech turniejów wielkoszlemowych na przełomie dwóch sezonów) w grze pojedynczej i podwójnej oraz Karierowego Złotego Wielkiego Szlema (wygrana wszystkich turniejów wielkoszlemowych oraz zdobycie złotego olimpijskiego medalu w trackie całej swojej kariery) – również w grze pojedynczej i podwójnej. Jest mistrzynią olimpijską w grze pojedynczej – Londyn 2012 oraz mistrzynią w grzej podwójnej – Londyn 2012, Pekin 2008, Sydney 2000. Ponad to wielokrotnie wygrywała turnieje WTA (ponad 70 razy), między innymi te ostatnie, a więc Australian Open 2017 i Wimbledon 2016.

Pasmo sukcesów niestety było przeplatane wieloma osobistymi dramatami. Swego czasu zakochała się w pewnym mężczyźnie. Miłość, którą go darzyła była ogromna – gdy ten ciężko zachorował – ona codziennie go odwiedzała w szpitalu. Serena WilliamsJednak musiała wrócić do treningów, co poskutkowało zerwaniem kontaktu przez wybranka jej serca. Ona jednak się nie poddała i nie dała się zdławić losowi – wygrała cztery Wielkie Szlemy i udowodniła światu i sobie, że jest silna psychicznie i potrafi dążyć do celu. Kolejnym punktem w jej karierze mogącym wszystko zniweczyć była bardzo poważna kontuzja kolana, której nabawiła się nie na korcie, ale podczas tańca. Potrzeba była operacja kolana. Kiedy już wszystko wracało do normy jak grom z jasnego nieba otrzymała informacje o śmieci swojej najstarzej siostry – Yetunde. Została zastrzelona przez członków jednego z gangów. Wtedy to Williams załamała się psychicznie. Jednak pokazała tą iskrę, która cechuje ludzi sukcesu. Zaczęła walczyć z przeciwnościami, wyruszyła do Afryki by poznać swoje korzenie, zaangażowała się w działalność organizacji INICEF. Stała się zawodniczką kompletną, zawodniczką, która długo jeszcze będzie numerem jeden na świecie.