Paweł Adamowicz

Niedawno Polskę ogarnęła żałoba po zamordowaniu w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska. W redakcji uważamy, iż jest to dobrym moment na przypomnienie kim był ten niezwykły człowiek i jak wiele znaczył dla miasta Gdańsk. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Prezydent Gdańska - Paweł AdamowiczPaweł Adamowicz urodził się Gdańsku. Był prawnikiem, politykiem, ale w głównej mierze samorządowcem. W PRL był w opozycji, a w latach 1998-2019 był prezydentem Gdańska. Jako prezydent był znany z polityki otwartej na każdą grupę społeczną. Doceniał ludzi, ich różnorodność, wielokulturowość. Zawsze odwoływał się przy tym do wartości chrześcijańskich. Podkreślał znacznie dialogu z naszymi zachodnimi sąsiadami oraz współpracował z wieloma mniejszościami, w tym z mniejszością kaszubską. Bardzo mocno angażował się w program integracji imigrantów. W trakcie swoich samorządowych rządów często ścierał się z politykami prawicy. Zmarł ugodzony nożem podczas ostatniego finału WOŚP. Jego ojcem był społecznik oraz ekonomista Ryszard Adamowicz, a matka ekonomistka Teresa z domu Stuńdzia. Miał również brata Piotra. Miał dwie córki Antoninę oraz Teresę. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany – ostatnio pośmiertnie Nagroda Orła Jana Karskiego oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Stołecznego Warszawy.

Gdansk-Pawel-Adamowicz14 stycznia 2019 odbyła się msza święta w intencji Pawła Adamowicza w warszawskiej archidiecezji. Przybyli na nią politycy ze wszystkich opcji politycznych. Był tam prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki. W wielu miastach zorganizowano wiece ku jego pamięci. Żegnały go tysiące, a zapamiętają miliony. Był to niezwykły człowiek, który zginął w zwykłych czasach. Śmierć całkowicie niepotrzebna, która coraz częściej pozwiązywana jest z tak zwanym językiem nienawiści. Nie wchodząc jednak w polityk, należy stwierdzić, że Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykłym, uczynnym, pomocnym i wspaniałym. Niewielu jest takich polityków i zapewne niewielu będzie. Jego postawa pokazywała wielu ludziom jak należy zarządzać organizmem jakim jest miasto. Przez wiele lat sprawował rolę gospodarza Gdańska, dla wielu gdańszczan będąc człowiekiem niezastąpionym. W ostatnich wyborach nie miał sobie równych. Zapamiętamy go jako człowieka oddanego swojemu miastu, miastu w którym się urodził i w którym zginał.