Papież Franciszek

Jorge Mario Bergoglio urodzony 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, prymas Argentyny, zakonnik- jezuita. Znający język hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, angielski, łaciński, grecki i piemoncki. Jest pierwszym papieżem pochodzącym spoza Europy od czasu Grzegorza III, wybrany 13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI.
papieżFranciszek jest papieżem, który mimo tak krótkiej posłudze w Watykanie, dokonał wielu zmian w kościele katolickim na całym świecie.
Jego głównym mottem jest kościół biedny i kościół dla biednych.
Papież od początku pontyfikatu zaskoczył już nie raz …
Odmówił mieszkania w Pałacu Apostolskim, zamieszkał, bowiem w Domus Sanctae Marthea, gdzie przyjmuje gości i delegacje.
Nie nosi papieskich butów i pektorału, natomiast zachował swój biskupi krzyż, a jego pierścień papieski nie jest złoty tylko pozłacany.
Po Watykanie porusza się pieszo lub Volkswagenem Żandarmerii Watykańskiej.
Papież także zaprzestał przyznawania tytułów honorowych dla prałatów uważając zwyczaj ten za niepotrzebny.
Także podczas prowadzenia mszy świętej wprowadził parę zmian. Witając się z wiernymi używa słów Dzień dobry,  Dobry wieczór a na koniec modlitwy Anioł Pański żegna wszystkich słowami Dobrej Niedzieli oraz smacznego obiadu, używając jedynie języka włoskiego.
Z codziennych czynności wykonuje większość sam jak telefonowanie, nie prosząc sekretarza o pomoc, a także używając Twittera piszę do wiernych swoje przemyślenia.
Jest to zdecydowanie inny papież niż jego poprzednicy, który swoją postawą zaczął przyciągać coraz więcej ludzi do kościoła, a przede wszystkim do Boga.