Lionel Messi

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy świata. Zawodnik grający w Klubie FC Barcelona oraz w reprezentacji Argentyny. Srebrny medalista Mistrzostw Świata z 2014 roku oraz złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z 2008 roku. Boski Leo, zawodnik kompletny, który zapisze się na kartach historii sportu wielkimi literami.

Leo-MessiMessi urodził się w czerwcu 1987 roku w Argentynie w miejscowości Rosario. Ojciec był pracownikiem huty, a matka pracowała na pół etatu jako sprzątaczka. Lionel ma dwóch braci – Rodrigo oraz Matiasa oraz siostrę Marię Sol. Messi zaczął grać w piłkę już w wieku 5 lat w lokalnym zespole Grandoli, który prowadził jego ojciec. W wieku 11 lat u przyszłego piłkarza zdiagnozowano chorobę endokrynologiczną – karłowatość przysadkową. Leczenie kosztowało 900 dolarów miesięcznie dlatego ojciec poznając się na talencie syna skontaktował się ze skautami hiszpańskiej Barcelony. Ci po obejrzeniu gry Messiego zgodzili się opłacać leczenie. Ówczesny dyrektor sportowy Barcelony zaproponował podpisanie umowy na serwetce, bo akurat nie miał przy sobie innego papieru. Młody Lionel wraz z ojcem przeprowadzili się do Hiszpanii gdzie piłkarz zaczął występować w młodzieżowych drużynach klubu.

MessiTalent Messiego objawiał się z każdą kolejną grą. Występował w zespołach Infantil B oraz Cadete B i A strzelając 37 bramek na 30 gier. Następnie zagrał jeden mecz w Juvenil B zdobywając bramkę i awansując do Juvenil A. Tutaj strzelił 21 goli na 14 spotkań i w 2003 roku zadebiutował w meczu w Barcelonie C. W wieku 16 lat Messi zadebiutował w pierwszej drużynie Barcelony w towarzyskim meczu z Porto. W swojej karierze piłkarz otrzymał nominację do nagrody Złotej Piłki oraz tytuł Piłkarza Roku FIFA. W 2009 roku otrzymując oba wyżej wymienione wyróżnienia, a kolejne trzy lata z rzędu zdobywając Złotą Piłkę FIFA. Jest on czwartym piłkarzem w historii zdobywając te trzy wyróżnienia. Messi często porównywany jest do znakomitego piłkarza Diego Maradony ze względu na niski wzrost oraz podobny styl gry. Sam Diego nazwał Messiego swoim następcą. Lionelowi do dogonienia argentyńskiej legendy brakuje tylko zdobycia mistrzostwa świata w piłce nożnej. Messi mimo, iż posiada prócz obywatelstwa argentyńskiego również obywatelstwo hiszpańskie, występuje w barwach reprezentacyjnych państwa z Ameryki Południowej. Wystąpił już w ponad 120 meczach zdobywając ponad 60 bramek. Piłkarz zarabia ogromne pieniądze, a mimo to w 2016 roku został wraz z ojcem skazany na karę 21 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę. Zgodnie z hiszpańskim prawem piłkarz nie poszedł za kraty ponieważ do tamtej pory był niekarany, a więzienie było krótsze niż dwa lata.