Kamil Stoch

Kamil Stoch jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich w historii naszego kraju. Nie będzie uchybieniem stwierdzenie, że jest numerem jeden w naszym kraju. Równać się z nim mógł jedynie Adam Małysz i w teorii Wojciech Fortuna, chociaż porównywanie Fortuny z Kamilem to jak porównywanie Mercedesa z Fiatem.

Kamil-StochPowyżej stwierdziłem, iż Kamil jest najlepszym skoczkiem w Polsce. Oczywiście można równie dobrze powiedzieć, iż jest najlepszym skoczkiem narciarskim na świecie i nikt nie powinien mieć o to pretensji. Ten obecnie czterokrotny olimpijczyk i to praktycznie z najwyższej półki. Do tej pory zdobył trzy złote medale w konkursach indywidualnych – dwukrotnie w 2014 roku oraz jeden w tym, a wiec w 2018 roku. Kolejny medal to brąz zdobyty również w tym roku – jednak już w konkursie drużynowym, co jest niemałym sukcesem biorąc pod uwagę całą reprezentację. Poza sukcesami olimpijskimi Kamil Stoch jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata oraz mistrzostw Polski. Kamil jako drugi zawodnik na świecie, obok Svena Hannawalda, odniósł zwycięstwa we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni w trakcie jednego sezonu. Podtrzymując stwierdzenie, iż Kamil jest najlepszy należy wiedzieć również, iż jest on najbardziej utytułowanym polskim olimpijczykiem w historii zimowych igrzysk olimpijskich oraz trzecim w kolejności pod względem letnich i zimowych igrzysk olimpijskich. Kamil Stoch oczywiście nie zawsze był najlepszy. Wiele lat żył w cieniu Adama Małysza, jako ten drugi skoczek, który był już znany, jednak wielkich sukcesów nie odnosił. Dopiero pod koniec kariery Adama Kamil zaczął odnosić coraz większe sukcesy, jego forma była coraz lepsza, a sam skoczek był coraz pewniejszy swojej wartości i swoich umiejętności.

StochJak wyglądały początki zmagań Kamila z nartami? Otóż Stoch rozpoczął swoją przygodę z nartami w wieku trzech lat. Natomiast pierwsze podrygi związane ze skokami rozpoczęły się rok później, kiedy to Kamil wraz z kolegami zbudował swoją pierwszą skocznię. W roku 1993, a więc wieku 6 lat po raz na żywo jako widz widział skoki narciarskie. W tym samym roku dostał od swojego wujka pierwsze narty skokowe. Dwa lata później był już członkiem klubu LKS Ząb. Z początku trenował kombinację norweską, jednak z czasem przestawił się na skoki. Pierwszym znaczącym sukcesem była wygrana na K-30 w kategorii „1987 i młodsi”. W zawodach w naszym kraju oraz w międzynarodowych plasował się w pierwszej dziesiątce lub niewiele dalej. Już wtedy było widać u niego niezwykły talent, który tylko musiał być odpowiednio oszlifowany. Tak jak u większości sportowców sukces jest zależny nie tylko od konsekwentnego treningu, ale również od psychiki samego człowieka. Kamil obecnie jest zawodnikiem o ugruntowanej pozycji w swojej dziedzinie sportu. Dodatkowo mamy najlepszą kadrę skoczków w historii polskich skoków narciarskich.