Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk, a dokładniej Justyna Maria Kowalczyk urodzona w roku 1983 w Limanowej polska biegaczka narciarska to sportsmanka znana w całej Polsce oraz w każdym kraju na świecie zainteresowanym sportami zimowymi. Jest mistrzynią i multimedalistką olimpijską, świata, a także czterokrotną zdobywczynią Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jest ona także, jedyną na świecie zawodniczką, która 4 razy z rzędu zwyciężyła prestiżowy Tour de Ski.Justyna zdobyła już wszystko co było do zdobycia w jej dziedzinie sportu. Zdobywała najwyższe medale na olimpiadzie, w mistrzostwach świata oraz wiele innych, jest trzecią Polką, która zdobyła trzy medale podczas jednych igrzysk olimpijskich. Jednak początki nie były takie łatwe. Zadebiutowała w Pucharze JustynaŚwiata w roku 2001 w Cogne, zajmując wtedy odległą 64 pozycję, nie zdobywając żadnych punktów. Jednak 10 dni później zdobyła swoje pierwsze punkty w Asiago dzięki 30 pozycji w sprincie techniką klasyczną na 1,5 km. W kolejnych sezonach było nieco lepiej, a kilkakrotnie mieściła się w drugiej dziesiątce. W roku 2005 w Oberstdorfie w Mistrzostwach Świata zajęła wysoką czwarta pozycję w biegu na 30 km stylem klasycznym. Wynik ten jednak został anulowany z powodów ogłoszenia wyników testów antydopingowych, które w przypadku Justyny dały wynik pozytywny. Konsekwencjami była dwuletnia dyskwalifikacja. Na decyzję miało wpływ to, iż sportsmanka w dniu zawodów zażyła niedozwolony medykament – deksametazon, którym leczyła kontuzjowane ścięgno Achillesa. Po protestach dyskwalifikacje skrócono do 6 miesięcy. W kolejnym roku Justyna zdobyła swój pierwszy medal zajmując 3 miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W 2006 zdobyła pierwszy medal olimpijski na igrzyskach w Turynie. W kolejnych latach przyszły kolejne medale oraz zaszczyty. Wśród nich znalazły się takie nagrody jak nagroda Kobiety Roku 2011 w plebiscycie „Twój Styl”, Człowiek Roku Wprost oraz wielokrotnie Wiktora w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec.Justyna-Kowalczyk Dzięki ogromnej popularności w 2010 roku została uznana zadziewiątą najcenniejszą gwiazdę polskiego show-biznesu, co przełożyło się na podpisanie kontraktu reklamowego dla banku Polbank oraz wystąpiła wraz z Michałem Żebrowskim w kampanii Mercedesa. Została również odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ostatnio zrobiło się głośno o Justynie, ale nie ze względu na jej sukcesy sportowe, ale ze względu na jej życie prywatne. Sama wyznała, iż w roku 2013 poroniła, a od wielu lat zmaga się ze stanami depresyjnymi, które także leczyła już farmakologicznie. My jednak wierzymy w Justynę, jest silną kobietą i niejednokrotnie udowadniał to jej kibicom ale przede wszystkim samej sobie. Zawsze będziemy z naszą królową, bo królowa jest tylko jedna!