Ip Man

Ip Man to postać niekoniecznie znana szerszemu gronu społeczeństwa. Ten wojownik z krwi i kości jednak wpłynął niezwykle mocno na postrzeganie obecnych sztuk walki. Jego determinacja w dążeniu do celu oraz niezwykły talent zmieniły świat sztuk walki.

ip-man-filmIp man urodził się najprawdopodobniej w 1893 roku w jednym z najbogatszych rodów Foshan. Był on ostatnim uczniem znanego Chan Wah Shuna. Ip Man dzięki swojemu pochodzeniu nie musiał się martwić o byt. Bogaci rodzice pozwolili mu na spokojne życie, jednak miało się ono zmienić w trakcie trwania japońskiej okupacji Chin. Mistrz sztuk walki odmówił japońskiej armii szkolenia ich żołnierzy czego rezultatem był przymus szukania schronienia. Po zakończonej wojnie wrócił do Foshan, gdzie został oficerem policji. Przed 1950 rokiem zbiegł do Hongkongu pozostawiając bliskich w rodzinnym mieście. Najprawdopodobniej przyczyną tego stanu rzeczy było przypadkowe morderstwo, którego dopuścił się Ip Man. Dlatego też nie chcąc odczuć zemsty władz komunistycznych udał się do wspomnianego Hongkongu. Stylem walki, którym posługiwał się mistrz było wing chun. Sam mistrz nigdy nikogo nie nauczał jednak problemy finansowe przyczyniły się do tego by przyjąć na nauki kilku uczniów. Ip Man już wtedy był uznawany za spadkobiercę tego stylu walki. Ilość uczniów nigdy nie była duża, a sam mistrz wycofał się z nauczania w 1968 roku. Ip Man założył Hong Kong Ving Tsun Athletic Association, tym samym ustalając anglojęzyczną pisownię stylu walki wing chun. Zmarł w roku 1972 na raka gardła. Przyczyną choroby były ogromne ilości papierosów, które Ip Man wręcz ubóstwiał.

Ip-manWiele źródeł podaje iż jednym z uczniów Ip Mana, był sam Bruce Lee, jednak nie zostało to nigdy potwierdzone. Możliwe, że Bruce Lee był nauczany stylu walki przez starszych i bardziej doświadczonych uczniów Ip Mana. Życie mistrza sztuk walki z Foshan zostało uwiecznione w kilku doskonałych filmach. W praktycznie wszystkich odsłonach serii główną rolę grał Donnie Yen, chiński aktor sztuk walki oraz reżyser. Roli jaką odegrał Ip Man w chińskiej sztuce walki nie da się opisać w jednym zdaniu. Ta niezwykła postać wpłynęła na wielu przyszłych adeptów sztuk walki. Ip Man musiał znaleźć się na naszej liście ludzi niezwykłych.