George Michael

Po raz kolejny w tym roku świat muzyki doznał niepowetowanej straty. Oto w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia 2016 roku, zmarł George Michael, światowej sławy muzyk, kompozytor, piosenkarz, znany w Polsce przede wszystkim z nieśmiertelnego świątecznego hitu „Last Christmas”, który wykonywał z grupą „Wham!”.geogre-michael-scenaGeorge Michael, czyli Georgios Kyriacos Panayiotou, urodził się 25 czerwca 1963 roku w East Finchley w Wielkiej Brytanii. Od zawsze wiedział, że chce się oddać muzyce, więc szkoła była dla niego wyłącznie obowiązkiem. Nie chciał iść na studia, więc ojciec zatrudnił go w swojej restauracji do zmywania naczyń widząc, że jego syn raczej nie odpuści muzyki. George pracował między innymi także jako bileter czy DJ. W Bushey Meads School poznał Andrew Ridgeleya, z którym podzielał muzyczne pasje. Obaj w przyszłości chcieli odnieść sukces w świecie muzyki, więc wspólnie śpiewali i grali na stacji londyńskiego metra utwory m.in z repertuaru grupy Queen.
W 1979 roku wraz z Ridgeleyem George Michael postanowił założyć pierwszy zespół, który nazywał się The Executive, który grał muzykę ska. Zespół jednak nie odniósł większego sukcesu. Jako 17-latek napisał swój późniejszy hit „Careless Whisper”, który pomógł mu dopracować właśnie Ridgeley. W 1981 roku powstała grupa „Wham!”, z którą George Michael odniósł wielki sukces. Oto pierwszy album duetu nie odniósł wielkiego sukcesu, za to singiel „Young Guns” okazał się strzałem w dziesiątkę. Kolejny singiel „Club Tropicana” także nie schodził z list przebojów. Album studyjny „Fantastic” sprzedano w wysokim nakładzie. W 1984 roku pojawił się album „Make It Big” z takimi hitami jak „Wake Me Up Before You Go-Go” i właśnie „Careless Whisper”. Drugi singiel przyniósł Michaelowi nagrodę Ivor NovelloSongwriter Award. Tego samego roku pojawił się kolejny hit-tym razem w świątecznym wydaniu „Last Christmas”. Przez kolejne lata utwory grupy Wham! Podbijały listy przebojów w krajach dookoła świata. george-michael-koncertPrzyczyniło się do tego niewątpliwie udane tournee po USA. W 1986 roku na półki sklepowe trafiły dwa albumy duetu. Pierwszy „Music from the Edge of Heaven”, który był albumem studyjnym, oraz drugi „The Final”, który był kompilacją. Jak się później okazało, album The Final był ostatnim, pożegnalnym albumem duetu, który postanowił zakończyć współpracę. Michael postawił na karierę solową, a Ridgeley postanowił założyć rodzinę.
Od tego momentu George Michael rozpoczął karierę solową, która obfitowała w nagrody, hity, skandale. Jeden z nich zmusił artystę do publicznego przyznania się, że jest homoseksualistą. Jego pierwszy solowy album, „Faith”, obsypał się nagrodami, gwarantując wokaliście ugruntowanie pozycji na scenie i rynku muzycznym. George Michael stał się gwiazdą światowego formatu. Aż do śmierci był aktywny zawodowo. Zmarł we śnie z powodu niewydolności krążeniowej.