David Bowie

Niedawno, 10 stycznia 2016 roku świat obiegła elektryzująca, bardzo smutna wiadomość o śmierci nieprzeciętnego artysty, piosenkarza, muzyka, aktora, Davida Bowie. Kim był ten niezwykły człowiek? Był innowatorem, piosenkarzem, który sięgał wzrokiem tam, gdzie nikt nie sięgał. Jego muzyka, twórczość wykraczała poza ramy świata muzycznego zwłaszcza lat siedemdziesiątych. Bowie był także autorem piosenek, producentem muzycznym, malarzem i aktorem.
Bowie-z-kotemDavid Bowie, a właściwie David Robert Jones urodził się 8 stycznia 1947 roku w południowym Londynie, gdzie dorastał. Swoje zainteresowania muzyką rozwijał w Burnt Ash junior School. Po ukończeniu szkoły studiował sztukę, muzykę i design. Doskonaląc swoją grę na saksofonie, założył pierwszy zespół muzyczny, mając zaledwie 15 lat. Kariera zawodowa w muzyce na dobre rozpoczęła się w 1963 roku, krótko po tym otrzymał swój pierwszy kontrakt. Singiel „Space Oddity” jako pierwszy uplasował się w pierwszej piątce brytyjskiego UK Singles Chart. Singiel został wydany w 1969 roku. Bowie rozpoczął eksperymentowanie. W 1972 roku w erze glam rocka powraca z androgenicznym alter ego Ziggy Stardust. Postać Ziggy została zaprezentowana poprzez singiel „Starman” i album, z którego ów singiel pochodził „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars”. Postać Ziggiego nie funkcjonowała dość długo, jednak jej pojawienie się w świecie muzycznym, udowodniło innowacyjność muzyczną oraz wizualizację muzyki Bowiego.
Sukces w Ameryce udaje się osiągnąć dzięki singlowi „Fame”, który szybko staje się numerem jeden. Pochodził on z albumu „Young Americans”. Singiel charakteryzowany jest jako plastikowe dusze. Bowiemu udało się połączyć oczekiwania brytyjskich i amerykańskich fanów swojej twórczości, choć ich pojmowanie jego twórczości było zupełnie odmienne. Album nosił radykalną zmianę stylu muzycznego.
Kolejne albumy odnosiły wielkie sukcesy, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie regularnie lądowały w UK Top Five. bowie-kombinezonW latach siedemdziesiątych światło dzienne ujrzały takie albumy jak Low (1977), Heroes (1977) i Longer (1979). W roku 1980 Bowie wypuszcza singiel „Ashes to Ashes” z albumu „Scary Monsters (And Super Creeps)” oraz singiel „Under Pressure”, przy tworzeniu którego współpracuje z legendarną grupą Queen. Kolejnym spektakularnym sukcesem był album „Let’s Dance” wydany w 1983 roku.
W kolejnych latach, dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, Bowie nadal bawi się i eksperymentuje z różnymi stylami muzycznymi, w tym industrial czy jungle. Ma na swoim koncie artystycznym także nieliczne epizody aktorskie. Wystąpił w takich produkcjach jak „The Man Who Fell to Earth” z 1976 roku, „Merry Christmas, Mr. Lawrence” z 1983 roku czy „Labyrinth” z 1986 roku. W 2006 roku wcielił się w rolę Nikola Tesli w „The Prestige”.
Wpływ Davida Bowiego na muzykę był i wciąż jest ogromny. Sam artysta wielokrotnie zmieniał styl i podejście do muzyki. Jego albumy osiągały statut platynowych w Anglii 9 razy, a w USA 5 razy. Miał 11 płyt złotych i osiem srebrnych w UK, a USA siedem srebrnych. Swoją twórczością wpisał się w Rock and Roll Hall of Fame. Po raz ostatni publicznie wystąpił w 2006 roku. Zmarł na raka wątroby.