Arnold Schwarzenegger

Któż nie kojarzy Terminatora czy Conana Barbarzyńcę? Postać muskularnego, potężnego, wysokiego mężczyzny wywoływała u wielu kobiet szybsze bicie serca, a panom mogła służyć za wzór do naśladowania w kwestii treningów kulturystycznych. Zwłaszcza postać Terminatora zakorzeniła się w świadomości i popkulturze XX wieku dość silnie. Odtwórcą tychże ról był nikt inny jak Arnold Schwarzenegger, śmiało można powiedzieć, że najpopularniejszy Austriak w Stanach Zjednoczonych.
Arnold Schwarzenegger urodził się 30 lipca 1947 roku w Thal w Austrii. Jego ojciec, Gustav, był komendantem policji, a matka, Aurelia Arnold-SchwarzeneggerJadrny, poświęciła się domowi. Arnold miał jednego przyrodniego brata, Meinharda, który był pierwszym synem matki. Jak wspomina sam aktor, rodzice zawsze większymi względami darzyli starszego brata. Zwłaszcza relacje między Arnoldem a jego ojcem nie należały do najlepszych. Z matką natomiast łączyły go dobre relacje. W szkole młody Arnold był lubiany ze względu na swoje poczucie humoru, radosne usposobienie i pogodę ducha. Do sportu ciągnęło młodego Schwarzeneggera od najmłodszych lat. Już w szkole uprawiał kilka dyscyplin sportowych, co akurat wymuszał na nim ojciec. Kiedy w 1960 roku po raz pierwszy podniósł sztangę, jego miłość do kulturystyki znalazła podatny grunt. W wieku czternastu lat zamienił piłkę nożną na kulturystykę. Zaczął chodzić na siłownię i do kina, gdzie podziwiał Rega Parka, Stevego Reevesa czy Johnny’ego Weissmullera.
Kiedy w 1971 roku w wypadku samochodowym zginął Meinhard, Arnold zajął się trzyletnim bratankiem, opłacając jego edukację oraz pomógł mu w wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. W następnym roku zmarł jego ojciec. Arnold nie wziął udziału w pogrzebie, co później w różny sposób tłumaczył.
Miłość do kulturystyki była tak wielka, że w 1965 roku musiał odbyć karę tygodnia w wojskowym więzieniu za bezprawną nieobecność na wojskowym szkoleniu podczas odbywania obowiązkowej służby wojskowej. Nieobecność spowodowana była uczestniczeniem w konkursie kulturystycznym Junior Mr. Europe, który nota bene wygrał. Po dwóch latach wygrał swój wymarzony tytuł Mr. Universe, który był biletem do Stanów Zjednoczonych. Schwarzenegger uważał USA niemalże za ziemię obiecaną, na której odniesie swój życiowy sukces. Co do tego nie arnoldmylił się. Przeszkodą była jednak nieznajomość języka angielskiego.
Kiedy przybył do USA, rozpoczął treningi nie tylko kulturystyczne, ale i językowe. Udało mu się pozbyć twardego, austriackiego akcentu, co pozwoliło mu na granie w amerykańskich filmach. Bardzo pomogły mu także zdobyte tytuły Mr. World, Mr. Universe, Mr. International, Mr. Europe oraz Mr. Olympia. Obok kariery sportowej oraz aktorskiej, Arnold może pochwalić się karierą polityczną. W 2003 roku zdobył stanowisko gubernatora Kalifornii. Od 1986 roku jest żonaty, ma czworo dzieci – dwie córki, dwóch synów.