Stephen William Hawking

Jest jednym z najgenialniejszych astrofizyków oraz kosmologów na świecie, a pomimo swojej ciężkiej choroby, wciąż jest aktywny zawodowo i publicznie. Stephen William Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku w Oksfordzie. Obecnie ma 75 lat i nie planuje emerytury. W ciągu swojej czterdziestoletniej kariery najwięcej czasu poświęcił czarnym dziurom oraz grawitacji kwantowej. Wypowiadał się także w tematyce istnienia życia pozaziemskiego. Wraz z Rogerem Penrose’em opracował twierdzenia poświęcone osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. Opracował także teoretyczny dowód na to, że czarne dziury emitują promieniowanie, nazwane od jego nazwiska promieniowaniem Hawkinga (Bekensteina-Hawkinga).
stephenUrodzony jeszcze w czasie wojny, ukrywał się wraz z rodzicami i rodzeństwem poza Londynem, do którego wrócił po zakończeniu działań wojennych. Jego ojciec był doktorem biologii o specjalności medycyna tropikalna. Ma dwie młodsze siostry – Philippę oraz Mary, a także adoptowanego brata, Edwarda. Jako szkołę podstawową ukończył St. Albans w hrabstwie Hertfordshire. Do dziś z resztą utrzymuje kontakt ze szkołą, a jego imieniem nazwano jeden ze szkolnych budynków oraz ponadprogramowy cykl wykładów, z których jeden był wygłoszony przez samego autora.
Hawking studiował na Uniwersytecie w Oksfordzie nauki przyrodnicze, specjalizując się w fizyce. Chciał studiować matematykę, jednak wówczas nie była ona oddzielnym kierunkiem. Jego zainteresowania kierowały się wówczas głównie ku termodynamice, teorii względności oraz mechanice kwantowej. Szybko się uczył, nie musiał robić notatek. Już wówczas widziano w nim geniusza. Kiedy dowiedział się o chorobie, a było to w wieku 21 lat, popadł w depresję. Był wówczas w trakcie pisania doktoratu. Kiedy stan zdrowia się ustabilizował, powrócił do pracy nad pracą. Interesował się wówczas astronomią teoretyczną oraz kosmologią. Pracował wówczas na Uniwersytecie Cambridge. Kiedy obronił doktorat, został pracownikiem naukowym, a następnie profesorem na Wydziale Matematyki Stosowanej oraz w Instytucie Astronimii Gonville and Caius College (Cambridge).
W życiu osobistym był dwukrotnie żonaty i choć jego naukowa aktywność poświęcona jest zrozumieniu wszechświata, to powtarza, że prędzej zrozumie kosmos niż kobiety. Pierwszą żoną byłą Jane Wilde, z którą ma troje dzieci – dwóch synów i córkę. Po trzydziestu latach małżeństwa para się rozstała, a genialny kosmolog ożenił się ze swoją pielęgniarką Elainą Mason. Jednak i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu i zakończyło się rozwodem.hawking

Stephen Hawking choruje na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), które powoduje paraliż ciała.Na początku, po diagnozie dawano mu od 2 do 3 lat życia. Hawking żyje jednak z chorobą już ponad 50 lat. Na skutek tracheotomii stracił możliwość mowy, a wyręcza go syntezator mowy. Hawking porusza się na wózku inwalidzkim, który reaguje na jego najmniejsze ruchy.